Skip to content

O mnie

LUBIĘ RZECZY PRAWDZIWE I LUBIĘ BYĆ BLISKO LUDZI

Nie jestem typem artystki oderwanej od rzeczywistości. Nie chcę taką być. Nie potrzebuję przebierać się w ekstrawagancję, bo lubię prostotę. Pójdę na marsz w obronie osób LGBT, lecz niekoniecznie pocałuję w usta kobietę na scenie. Staram się gdzieś wypośrodkować to „trzeba cisnąć” z tym „nie trzeba się ścigać”. Pewne rzeczy popycham, pewne sama trochę hamuję, bo czuję, że jeszcze do czegoś nie jestem gotowa.

Często słyszę, że ludzie utożsamiają się z moimi tekstami. Nie dziwi mnie to. Jestem z ludzi i dostrzegam każdego. Jestem z kobiet. Czuję się obywatelką świata, uwielbiam być Europejką, urodziłam się w małej polskiej miejscowości. Ukończyłam cztery uczelnie wyższe, studiowałam w Polsce i Hiszpanii, znam języki obce. Uważam za dar i luksus poznawanie ludzi z różnych kultur, ale nie tracę z oczu tego, co jest tuż obok.

Codzienność jest tym, co inspiruje mnie w muzyce najbardziej. Lubię być blisko ludzi, słuchać ich opowieści. Uważnie doświadczam też własnej historii. Z obserwacji złożonych zjawisk powstają teksty, które są esencją.
Lubię dźwięk prawdziwych instrumentów. Lubię występować z muzykami, których dzisiejsza wirtuozeria jest wynikiem talentu i pracy. Zachwyca mnie kunszt w ich grze i autentyczna radość, gdy grają muzykę. Kocham spotkania z publicznością. Nie kalkuluję, tworząc. Dobieram tylko świetnych muzyków.

Wszyscy na tej scenie jesteśmy prawdziwi: słowa piosenek, dźwięki muzyki, my.

renatairsa-portret-bgnd2021

Biogram prasowy

Renata Irsa – wokalistka o rzadko spotykanej 3-oktawowej skali głosu, autorka tekstów i muzyki. Swoją karierę muzyczną rozpoczęła od radiowej Trójki, odkryta przez Wojciecha Manna gościła w audycjach wielu znamienitych dziennikarzy.

Absolwentka Wydziału Jazzu i Muzyki Estradowej na Akademii Muzycznej w Gdańsku. Jej debiutancka, autorska płyta („Nie z tej bajki”, 2017, Wydawnictwo Soliton) zdobyła uznanie krytyków i publiczności, a Polskie Radio określiło ją mianem „doskonałego debiutu”. Wyróżniono teksty autorki, subtelne i nie przesłodzone zarazem, pełne czułości a dosadne, wrażliwe, lecz nie naiwne, inteligentne, błyskotliwe.

Na nowej płycie „Czerwona spódnica” zagrali z artystką wybitni muzycy i goście, m.in. aktor Mirosław Baka, laureaci Fryderyków kwartet smyczkowy Atom String Quartet, pianista i kompozytor Nikola Kołodziejczyk, trębacz Emil Miszk, gitarzysta Maciej Pysz i kanadyjski pianista i kompozytor John Roney. Na co dzień artystka występuje z muzykami Arturem Jurkiem (piano), Jarosławem Stokowskim (kontrabas), Grzegorzem Lewandowskim (perkusja), Darkiem Herbaszem (saksofon), Krzysztofem Paulem (gitara), Piotrem Szlempo (trąbka). Nowa płyta „Czerwona spódnica” to autorskie teksty Renaty Irsy i muzyka zagrana przez 14 muzyków.